Jak dobrać odpowiednie listwy do podłogi, które dobrze wyglądają i spełniają swoje funkcje

przez | 8 lipca 2021
Podczas wykańczania pokoju, jednym z najważniejszych elementów jest podłoga. Gdy zdecydowaliśmy się przykładowo na panele, konieczne jest także przymocowanie odpowiednich listew przy podłodze. Listwy przypodłogowe nie tylko są bardzo istotne estetycznie, ale także mogą spełniać inne funkcje. Możemy na przykład schować za nimi rozmaite przewody elektryczne, które musimy poprowadzić przez cały pokój.

Drzwi techniczne Guardia

Autor: INVADO
Źródło: INVADO
Dzięki nim można zamaskować mało estetycznie wyglądające przestrzenie pomiędzy ścianą a ułożonymi panelami. Listwy podłogowe muszą być dobierpanelami(polecamy producent ogrodzenia panelowe)de wszystkim do odcienia podłogi i jej faktury, tak by stanowiły z podłogą jednolitą całość. W sklepach dostępne jest kilka typów listew. Jeśli mamy problemy z nierównymi ścianami, możemy kupić listwy przypodłogowe z gumkami, które Można idealnie dopasujemy do każdej ściany. Wyjątkowo wytrzymałe będą takie, które mocuje się na kołkach, do przyległej ściany. W tym przypadku jednak, równa ściana jest koniecznym elementem, aby tego rodzaju listwy prezentowały się odpowiednio oraz bylistwy (polecamy również listwy salag)owiednio dopasowane – polecamy.

Oprócz koloru podłogi możemy też dobrać listwy do koloru drzwi. Nieważne czy wybieramy drzwi techniczne albo zrobione z drewna, powinny być dosyć podobne fakturą i odcieniem tak samo do podłogi jak również do zakupionych listew. W obecnych czasach głownie stosuje się proste listwy, parę lat temu niezwykle popularne były listwy z tak zwanym „brzuszkiem”, które nadal możemy znaleźć w wielu mieszkaniach.

Listwy wykonywane są z drewna czy też tworzyw sztucznych, które imitują drewno. W przypadku podłóg z drewna dobrze będą wyglądać również listwy drewniane. Tworzywa sztuczne bardzo źle komponują się z naturalnym materiałem, z jakiego wykonana jest podłoga.

Wybierając listwy, trzeba zwrócić dużą uwagę głównie na ich cechy użytkowe. Wygląd też jest ważny, jednak głównym ich zadaniem jest zakrywanie mało estetycznych szczelin dylatacyjnych. Listwy dobieramy pod kolor podłogi i drzwi, a w przypadku podłóg z naturalnego drewna wybieramy także listwy z naturalnego tworzywa.